Zrozumieć otyłość

Tłuszcz to słowo, które wciąż powraca w rozmowach osób, które zmagają się z otyłością. Poniższy artykuł pomoże zrozumieć czym jest oraz jaki jest skład chemiczny tkanki tłuszczowej a także poznać jej reaktywność metaboliczną.

Ilość oraz wielkość komórek tłuszczowych jest sprawą indywidualną, każdego z nas. Jedni mają tych komórek więcej, inni mniej. Ich ilość zmienia się pod wpływem wielu czynników, w tym genetycznych, konstytucjonalnych, hormonalnych, żywieniowych, nerwowych ale również płci, wieku, umiejscowienia tkanki tłuszczowej.

Standardowo tkanka tłuszczowa powinna stanowić odpowiednio, u mężczyzn około 10-15 %, u kobiet 20 % masy ciała. W tkance tłuszczowej znajduje się aż 95 % całego tłuszczu zawartego w organizmie, tylko 5 procent znajduje się w obrębie narządów wewnętrznych oraz kościach. Skład tkanki tłuszczowej uzależniony jest od jej lokalizacji w organizmie, głębokości warstw, dodatkowo, różni się u każdego człowieka. Im głąbiej pod skórą jest umiejscowiona tkanka tłuszczowa, tym więcej w niej nasyconych kwasów tłuszczowych. Jest to ściśle powiązane z izolacją oraz regulowaniem ciepła. Poza kwasami tłuszczowymi, w skład tkanki tłuszczowej wchodzi 6 % białka oraz 22% wody. Tłuszcze, które występują w tkance tłuszczowej, to głównie : kwas palmitynowy, palmitooleinowy, oleinowy, olejowy, mirystynowy, linolowy.

Adypocyty (komórki tłuszczowe), dojrzewają i dzielą się na dwa sposoby :

 • poprzez stworzenie nowych adypocytów -rozrost
 • poprzez zwiększenie ilości trójglicerydów, w adypocytach już istniejących – wzrost

Czynniki wpływające na adypogenezę to min.: leptyna, hormon wzrostu, insulina, ACTH, estrogeny, androgeny, prostacyklina, również i PPARy(proliferator peroksysomu).

Ilość komórek tłuszczowych jest generalnie stała i nie zmienia się. Z wiekiem przyrost tkanki tłuszczowej związany jest z powiększaniem się komórek tłuszczowych a nie ich podziałem. W zasadzie po każdym posiłku, nadmiar energii magazynowany jest w postaci tłuszczu, do jej odzyskania potrzeba bodźców uwalniających kwasy tłuszczowe. Jeśli odkładanie energii przeważa nad jej użytkowaniem, prowadzi to do nadwagi a następnie otyłości. Tym samym, stopień wypełniania komórek tłuszczowych trójglicerydami, wskazuje na bilans między poborem a użytkowaniem energii.

Do zaburzeń równowagi, między poborem a wydatkowaniem energii, dochodzi wtedy, gdy ograniczony zostaje wysiłek fizyczny. Dochodzi wtedy do powiększania się komórek tkanki tłuszczowej. Otyłość tym samym nie zawsze jest wynikiem zmiany nawyków żywieniowych, lecz ograniczenia aktywności.

Jakie czynniki wpływają na ilość i aktywność adypocytów?

 • Czynniki genetyczne
 • Wiek
 • Płeć
 • Miejsce nagromadzenia tkanki tłuszczowej
 • Wysiłek fizyczny
 • Wpływy nerwowe
 • Hormony
 • Wpływy metaboliczno-żywieniowe

Tkanka tłuszczowa, o czym powinien wiedzieć każdy, bierze ciągły i aktywny udział w metabolizmie. To ona jest paliwem, które zapewnia energię mięśniom i tkankom organizmu.

Odchudzanie w dużej mierze zależy od aktywacji lipolizy. Jest to proces rozkładający trójglicerydy do wolnych kwasów tłuszczowych i glicerolu. Dopiero te związki przedostają się do krwi i pozostałych tkanek.

Do pobudzenia lipolizy przyczyniają się :

 • aminy sympatykomimetyczne : adrenalina, noradrenalina, dopamina
 • czynniki hormonalne peptydowe : TSH, MSH, ACTH,HGH, glukagon, wazopresyna
 • hormon tarczycy
 • metyloksantyny (kofeina, teofinina)
 • Kortykosteroidy

Wiele osób zastanawia się, dlaczego nie chudnie w miejscu, na którym najbardziej im zależy. A odpowiedź jest prosta. Komórki tłuszczowe w zależności od umiejscowienia, mają różną wrażliwość na bodźce zarówno lipolityczne i lipogenetyczne. Sprawia to, że w różny sposób reagują na wysiłek fizyczny, proces starzenia się czy wpływ układu wegetatywnego czy dokrewnego.

Mężczyźni w średnim wieku, gdy podejmują wysiłek fizyczny, zmniejszają w pierwszej kolejności adypocyty z okolic brzucha. Większa ilość estrogenów bowiem powoduje zwiększenie tkanki tłuszczowej w okolicy bioder i brzucha. To dlatego, mężczyźni mają wystające brzuchy a kobiety, szerokie biodra.

Początkowo, otyłość może być wynikiem zwiększającej się ilości adypocytów. , w przypadku niewielkiej otyłości, jest ona wynikiem powiększenia się komórek, natomiast przy otyłości bardziej zaawansowanej, często jest wynikiem wzrastającej ilości samych komórek. W tym drugim przypadku, leczenie otyłości jest znacznie trudniejsze. Dlatego tak bardzo ważne jest, by dbać o swoje zdrowie cały czas, nie dopuszczając do poważnych zaniedbań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.