Lecytyna żeby nie zapomnieć

lecytyna zawarta w orzechach

Mózg to bardzo szczególna machina. Zapamiętuje i przechowuje ogromne ilości informacji. Po pewnym czasie, mimo ćwiczeń, nie jesteśmy w stanie już wszystkiego zapamiętać, część informacji zaczyna nam umykać. Istnieją różne zioła i substancje, które pomagają nam odmienić taki stan rzeczy. Najważniejsza z nich to lecytyna, która jest niezastąpiona w stanach osłabionej koncentracji oraz w czasie nauki lub intensywnej pracy umysłowej.

Lecytyna to związek z grupy fosfolipidów, pozyskiwany z żółtek jaj oraz ziaren soi. W organizmie jest produkowana przez wątrobę. Jej nazwa pochodzi od greckiego Llecithos ( żółtko). Odkrył ją Maurice Gobley w 1850 roku.

Lecytyna w naturze ma żółtobrunatną barwę. Jest to substancja wszechstronna, łączy w sobie wiele funkcji. Pod tym względem jest jedyna w swoim rodzaju. Lecytyna jest obecna w całym organizmie, w każdej komórce. Bierze udział w przemianie materii, jest przy tym ważnym składnikiem mózgu, a także i tkanki nerwowej. Ma wpływ na gospodarkę cholesterolową, stanowi ochronną barierę ścian żołądka. Chroni wątrobę a także wspomaga wykorzystywanie tłuszczy przez organizm.

Lecytyna jest obecna dosłownie w każdej komórce ciała, szczególnie, jako składnik błon komórkowych.

Zbudowana jest z min. choliny, która jest prekursorem acetylocholiny ( przekaźnika sygnałów pomiędzy komórkami mięśniowymi i nerwowymi, a tym samym odpowiedzialna za aktywność umysłową, koncentrację, procesy uczenia się, zapamiętywania). Potwierdzono, że egzogenna cholina, w określonych dawkach może być używana do leczenia zaburzeń układu nerwowego. Sprawdza się w przypadku :

 • Choroby Alzheimera – degeneracji ośrodkowego układu nerwowego
 • pląsawicy Huntingtona – chorobie genetycznej, która atakuje ośrodkowy układ nerwowy
 • ataksji – zespole objawów określających zaburzenia koordynacji ruchowej

To min. za sprawą choliny, lecytyna wpływa na układ nerwowy, wzmacniając koncentrację praz umiejętność zapamiętywania. Skuteczność jest potwierdzenia w przypadku leczenia dzieci ze schizofrenią i autyzmem.

W skład lecytyny wchodzą również nienasycone kwasy tłuszczowe. Mogą wiązać się one z cholesterolem, wspomagający jego usuwanie z organizmu a także i transport w organizmie. Stosowanie lecytyny tym samym zmniejsza ryzyko miażdżycy oraz chorób sercowo-naczyniowych. Tłumaczone jest to, tym, że lecytyna ma zdolność emulgujące, pozwalające na rozbijaniu tłuszczów i cholesterolu na mniejsze cząsteczki. Dzięki temu mniejsze jest ryzyko blokad naczyń krwionośnych oraz powstawania tak groźnych zakrzepów.

Niedobory lecytyny wpływają na otłuszczanie wątroby. Lecytyna ma pozytywny wpływ na wątrobę, ważna jest szczególnie u alkoholików, pomaga wtedy zapobiegać jej degeneracji.

Działanie lecytyny:

 • wspomaga proces uczenia się i zapamiętywania
 • wpływa na poprawę koncentracji
 • pomaga w stanach depresyjnych
 • wspomaga funkcjonowanie wątroby
 • usprawnia transportowanie tłuszczy w organizmie
 • zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych
 • zmniejsza ryzyko wystąpienia kamieni żółciowych
 • wspomaga przenikanie przez błony komórkowe tłuszczów oraz innych substancji odżywczych.

Kto powinien wspomagać się lecytyną?

O odpowiednią ilość lecytyny w diecie powinny dbać osoby starsze, kobiety w ciąży, oraz młodzież w okresie wzmożonej nauki. Obecny tryb życia większości z nas sprawia, że bardziej narażeni jesteśmy na spadki koncentracji oraz przemęczenie. Jeśli zadbamy o odpowiedni poziom lecytyny w pożywieniu, wpłynie ona korzystnie na pracę mięśni, przyśpieszy ich regenerację. Starsze osoby często mają problemy sercowo-naczyniowe, lecytyna więc będzie tu jak najbardziej na miejscu. Szczególnie istotna jest ona u osób z zaburzeniami gospodarki lipidowej, czy wyczerpanych fizycznie i psychicznie. Jest bezpieczna i doskonale tolerowana przez organizm a jej suplementy można obecnie znaleźć w każdej aptece. Zalecane są szczególnie suplementy zawierający lecytynę sojową w dawkach 1200mg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.