Ganoid Lipodystrophy

Cellulit (Ganoid Lipodystrophy) to przypadłość głównie kobieca. Opisywana jest, jako włókniejące zwyrodnienie tkanki łącznej. Uważa się, że jest to niezapalna degeneracja , wywołująca zmiany w tkance podskórnej, powodując, że w tym miejscu, skóra jest falista.
Często, cellulit mylony jest z zapaleniem tkanki łącznej, cellulitisem, chorobą skóry oraz tkanki łącznej, którą wywołuje infekcja bakteryjna.
Cellulit sprawia, że skóra w danym miejscu wygląda jak skórka pomarańczy. Pojawiają się zmiany w obrębie tkanki tłuszczowej i mikrokrążenia wynikające z zaburzeń przepływu krwi i chłonki, co powoduje twardnienie włókien tkanki łącznej. Zaburzenie może dotykać zarówno naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej.
To estrogeny są prawdopodobnym sprawcom wywołującym oraz nasilającym tworzenie się cellulitu. Najczęściej cellulit pojawia się w czasie dojrzewania, ciąży lub w okresie przyjmowania środków antykoncepcyjnych. Objawy nasilać może palenie papierosów, zaburzenie krążenia. Co nie znaczy, że kobiety, które nie palą i nie mają problemów z krążeniem, wolne są od cellulitu.
Cellulit pojawia się w miejscach, gdzie najczęściej gromadzi się tkanka tłuszczowa. U większości kobiet są to uda, pośladki, biodra i brzuch. Podstawowym objawem jest zwiotczenie skóry, która zaczyna wyglądać jak materac, z zagłębieniami i uwypukleniami. Wszystko to, spowodowane jest nieregularnym napięciem. Efekt pomarańczowej skórki to obrzmienie naskórka i rozszerzenie porów skóry.
Trzy główne stopnie cellulitu wg Mullera i Nurnbergera to:
- Cellulit nie widoczny jest w czasie stania lub leżenia, a jedynie wtedy, gdy uszczypnie się dotknięte nim miejsce.
- Efekt „pomarańczowej skórki” widoczny jest w pozycji pionowej, zanika w stanie spoczynku
- Cellulit widoczny jest zarówno w czasie stania, jak i w czasie spoczynku.
Cellulit to ciąg wydarzeń, polegających na wystąpieniu obrzęku śródmiąższowego, wtórnego zwłóknienia tkanki łącznej i rozwoju stwardnień. Występują trzy odmiany wspomnianych zmian patologicznych, które przyczyniają się do rozwoju cellulitu.
Cellulit może spowodować 3 rodzaje obrzęków :
- Obrzęk limfatyczny – polega na opuchnięciu tkanek miękkich, jest to wynik nagromadzenia się wysokobiałkowej chłonki a wskutek tego, zmian w obrębie naczyń chłonnych. Charakterystyczne jest występowanie wolnej wody w przestrzeniach międzykomórkowych, wiąże ona białka i substancje w niej rozpuszczalne. To właśnie prowadzi do wspomnianego obrzęku.
- Obrzęk tkanki tłuszczowej – w tkance podskórnej gromadzi się woda i tkanka tłuszczowa. Zwiększa się przy tym ilość wody i tkanki tłuszczowej w przestrzeni międzykomórkowej.
- Obrzęk żylny – charakterystyczne dla tego stanu, jest uwalnianie się kinin, które są substancjami peptydowymi wytwarzanymi we krwi z białek osocza. Uwalniają się również substancje toksyczne oraz żelazo przenoszące wapń. Ten rodzaj obrzęku kojarzony jest z odkładaniem się hemosyderyny( białka zawierającego żelazo w formie koloidalnej).
Liczba czynników odgrywających rolę w powstawaniu i rozwoju cellulitu jest duża i zróżnicowana :
Dziedziczne czynniki sprzyjające powstawaniu cellulitu:
- płeć – występuje w większości u kobiet
- rasa – częściej występuje w kobiet rasy białej
- typ – u kobiet latynoamerykańskich zmiany lokalizują się głównie na biodrach, u kobiet o typie nordyckim na brzuchu
- liczba i czułość receptorów hormonalnych
- skłonność do występowania niewydolności krążenia
Higiena życia :
- niewłaściwa dieta, bogata w tłuszcze trans, nasycone kwasy tłuszczowe, cukry proste, uboga w błonnik
- siedzący tryb życia
- stres, uczucie lęku, złość, depresja
Opisując zjawisko cellulitu, nie sposób nie wspomnieć o macierzy pozakomórkowej (ECM), jest ona mieszaniną wytwarzaną przez komórki i wypełnia przestrzeń między nimi. Między macierzą a komórkami, jest stała, intensywna komunikacja a odbywa się ona poprzez powierzchnię składającą się z lipidów oraz białek, które tworzą powierzchnię plazmatyczną. Naturalnie, ECM ma postać płynu, jednak poprzez zmiany w niej, przechodzi w postać żelu, a to może mieć znaczenie w procesie tworzenia cellulitu.
Za powstawaniem cellulitu stoi wiele czynników, to dlatego, leczenie tego schorzenia to spore wyzwanie i dla kosmetologi, jak i dla medycyny estetycznej. By możliwe było skuteczne leczenie, trzeba poznać przyczyny jego powstania. Dlatego ważne jest to, by w profilaktyce i leczeniu następowała współpraca między pacjentem a lekarzem czy kosmetologiem.