Dieta wysokobiałkowa podczas odchudzania

Wiele już było pisane o skutecznych dietach, ale niewiele na ich wpływ na skład ciała. Dlatego dziś, pragniemy przybliżyć właśnie tą tematykę. Przedstawimy wyniki badań, które pokazują, że dieta z większa ilością białka, może chronić suchą masę mięśniową, podczas diet odchudzających.

Celem przeprowadzonego eksperymentu było sprawdzenie, jak różne poziomy białka wpływają na ogólny skład ciała oraz na syntezę białek mięśniowych, podczas diet z deficytem energetycznym. W eksperymencie wzięło udział 39 osób. Przez miesiąc spożywały one odpowiednio po :0,8 g białka na kg/24h, 1,6 g białka na kg/24, oraz 2,4 g na kg masy ciała przez 24 godziny. Przez 10 dni ich bilans energetyczny był zerowy, a następnie byli na 40 % deficycie zapotrzebowania energetycznego.

Co się okazało?

Przez okres, gdy ich zapotrzebowanie energetyczne było poniżej potrzeb, stracili oni średnio 3,2 kg niezależnie od ilości spożywanego białka. Jednak redukcja beztłuszczowej masy ciała była niższa, a redukcja tkanki tłuszczowej, wyższa tylko w grupach, które spożywały więcej protein. O ile zatem odpowiedź anaboliczna organizmu się nie różniła w grupach o podwyższonej ilości białka, o tyle w grupie o zalecanym spożyciu białka, była ona niższa.

Co z tego wynika?

Wyniki badań wskazują, że w czasie krótkich diet o ujemnym bilansie energetycznym, wyższe porcje białka chronią masę mięśniową. Więc jak najbardziej zasadne jest w tym czasie rozsądne zwiększanie porcji białka. Pamiętać trzeba wtedy również o tym, by spożywać również inne składniki odżywcze. Jeść szczególnie warzywa i owoce.

5 komentarzy

  • Jak najwięcej owoców i warzyw a każdy straci na wadze

  • Łukasz Kaminski

    ja jestem na diecie wyoskobiałkowej od 3 miesięcy i w te 3 miesiący schudłem z 130 kg do 103 kg, do tego ćwiczę ale nie ciągle, teraz zacząłem ćwiczyć codziennie godzinę na orbitreku, gdzie przy mojej wadze spalam 1500 kalorii w godzinę. Czasem zrobię sobie mega wyżerkę na jakąś okazję i nie przytyłem przez to.

  • Przydatne informacje 🙂 Dieta wysokobiałkowa zdecydowanie może iść w parze z odchudzaniem, nie można oczywiście zapominać o innych skladnikach takich jak węglowodany itd.

  • karolina_72414

    Jestem ciekawa, jak działa taka dieta. Wydaje mi się, że to dieta na budowę mięśni, a nie na odchudzanie.

  • No właśnie, w odchudzaniu chodzi o to, aby znikała tkanka tłuszczowa, a mięśniowa uległa wzmocnieniu. Znam osoby, które w dietach nie rezygnowały z białka, a masa ciała spadała, więc faktycznie tak się dzieje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.