Dieta śródziemnomorska na poprawę sprawności umysłowej

Dieta śródziemnomorska to w zasadzie sposób odżywiania ludzi, którzy żyją w basenie Morza Śródziemnego. Nie od dziś wiadomo, że wpływa na pozytywnie na zdrowie, szczególnie skuteczna jest w profilaktyce kardiologicznej, zarówno pierwotnej i wtórnej. W bieżącym roku za to przeprowadzono szereg badań, które miały ocenić jej wpływ na sprawność umysłową i otępienie.

Przeprowadzono 11 badań obserwacyjnych oraz jedno badanie z randomizacją. Mimo, różnych sposobów oraz ograniczeniom statystycznym, osiągnięto podobne wyniki. U osób, które przestrzegały diety śródziemnomorskiej funkcje poznawcze uległy poprawie, zmniejszyło się również ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera ( 9 na 12). Jeśli chodzi o zaburzenia poznawcze, wyniki nie były jednoznaczne.

Przegląd badań, wskazuje na to, że dieta ta faktycznie jest powiązana z wolniejszym spadkiem funkcji poznawczych, oraz niższym ryzykiem zachorowania na chorobe Aizheimera. Jednak potrzeba większej ilości badań by sprawdzić wpływ diety śródziemnomorskiej na zespoły otępienia czy łagodne zaburzenia funkcji poznawczych. Z pewnością pomocne będą tu badania randomizowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.