Dieta DASH

miniaturka dieta dash

Wiele osób zastanawia się, czy istnieje idealny sposób odżywania. Śledzą publikacje świata medycyny, szukając odpowiedzi na to zagadnienie. Było wiele rewelacji, które po pewnym czasie okazywały się jednak nie trafione. Dopiero po wnikliwszych badaniach, wychodziły ukryte wady danych diet. Dotyczy to nawet tak popularnej diety Dukana. Jednak okazuje się, że istnieje dieta zbliżona do ideału.

Dieta Dash ( Dietary Approaches to Stop Hypertension) to nie kolejny cud na odchudzanie. Są to po prostu zalecenia opracowane przez amerykańskich profesorów z Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego dla osób z nadciśnieniem. Badania potwierdziły, że dieta ta może w krótkim czasie obniżyć ciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu ale również i obniżenie masy ciała. To dieta, która jest właściwie zbilansowana, nie naraża na utratę zdrowia, ponieważ dostarcza organizmowi wszystkich potrzebnych składników pokarmowych. To zatem idealny sposób na zdrowie.

Geneza powstania diety DASH

Dieta DASH opracowana została na podstawie amerykańskiego badania Dietary Appoaches to Stop Hypertension wspieranego przez Narodowy Instytut Chorób Serca, Płuc i Układy Krwiotwórczego w USA. Badaniu poddano 459 osób dorosłych przez okres 11 tygodni. Były to osoby z ryzykiem związanym z wystąpieniem nadciśnienia a także osoby z już zdiagnozowanym nadciśnieniem. Osoby te nie brały leków, a w całym badaniu oceniano wpływ danych składników pokarmowych na wysokość ciśnienia tętniczego. Osoby z badanej grupy losowo zostali przydzieleni do danej grupy dietetycznej. Grupa kontrolna stosowała dietę amerykańską ze zmniejszoną ilością potasu, magnezu i wapnia. W drugiej grupie, osoby stosowały podobną dietę, z tym, że została ona wzbogacona o warzywa i owoce. W trzeciej grupie stosowano dietę DASH, opartą na warzywach, owocach, chudym nabiale, rybach, mięsie, drobiu oraz orzechach. Wszystkie badane osoby spożywali podobną ilość sodu, ok. 3000 mg dziennie, ograniczając ilość spożywanego alkoholu.

Badanie wykazało, że obniżenie ciśnienie skurczowego oscylowało w granicach 6mm Hg a rozkurczowego o 3mm Hg. Największe różnice w wysokości ciśnienia zaobserwowano u osób z umiarkowanym ciśnieniem. Pierwsze efekty obserwowano po 2 tygodniach stosowania diety.

Inne badanie związane z dieta DASH, sprawdzało wpływ sodu na nadciśnienie tętnicze krwi. Okazało się szybko, że zmniejszenie ilości sodu( zalecane 2400mg), znacznie obniżyło ciśnienie. W grupie gdzie spożycie sodu ograniczono do 1500 mg, osiągnięto dwukrotnie lepsze rezultaty. Najlepsze rezultaty dawało połączenie diety DASH i ograniczenie sodu.
Badanie Premier było wykonane, by ostatecznie potwierdzić skuteczność diety DASH. Polegało ono na tym, że pacjenci sami starali się wprowadzić dietę, dostosowując do niej swoje nawyki żywieniowe. Po 6 miesiącach okazało się, że obniżenie ciśnienia nastąpiło u wszystkich badanych. Dieta okazała się tak samo skuteczna, jak lek stosowany w monoterapii ciśnienia tętniczefo.

Badania więc jednoznacznie dowodzą, że stosowanie diety DASH przez zaledwie dwa tygodnie, może spowodować spadek ciśnienia o kilka mm/Hg. W długotrwałej terapii dietą, spadek ciśnienia może być na poziomie 8 do 16 mm/Hg a w wielu przypadkach, nawet wyraźnie zmniejszyć zagrożenie życia.

Mniej sodu!

Podstawą diety DASH jest obniżenie ilości spożywanego sodu. W standardowej diecie spożywa się go do 2400 mg/24h. W kuracji o obniżonej ilości sodu, jest to do 1500 mg/24h. Wiele jest tu uzależnione od stanu zdrowia danej osoby.

Dieta skupiająca się na obniżonym poziomie sodu jest szczególnie zalecana w przypadku osób starszych oraz tych, które na nadciśnienie chorują już w sposób przewlekły. Jeśli nie jesteś pewien, który model diety DASH jest odpowiedni dla ciebie, skonsultuj to z lekarzem.

Wystrzegaj się sodu

W żywności zdrowej, naturalnej, zawartość sodu jest nieznaczna. Najwięcej znajduje się go w produktach przetworzonych. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, jak unikać jego nadmiaru.

Jak ograniczyć spożywanie soli i sodu?

 1. Wybieraj te produkty, w których ilość sodu jest ograniczona.
 2. Sięgaj po warzywa i owoce świeże lub mrożone.
 3. Wybieraj mięso świeże gotowane i pieczone, a ogranicz mięsa wędzone i wysoko przetworzone.
 4. Sam przygotowuj swoje posiłki, ogranicz potrawy gotowe.
 5. Ogranicz produkty takie jak : gotowe sosy, warzywa marynowane, szynka, bekon
 6. Kasze, ryż, makaron gotuj bez soli, lepiej dodać ziół.
 7. Ogranicz kolacje i obiady z mrożonek, pizze, mieszanki w puszkach.
 8. Produkty konserwowe, takie jak fasola, tuńczyk, groszek, najpierw dokładnie przepłucz.
 9. Zamień sól na zioła, one wspaniale ją zastępują.

Ważne! Stosując dietę, nie przekraczaj dawki pół łyżeczki soli dziennie. Ogranicz mocną kawę na rzecz płynów takich jak niskosodowa woda mineralna, zielona herbata.

One comment

 • Zuzia z Chilli, Czosnek i Oliwa

  Dieta DASH znalazła się w tym roku na pierwszym miejscu w rankingu diet U.S. News.
  Dieta śródziemnomorska dopiero na 3 miejscu, ale spotkałam się z opinią, że sławna dieta DASH jest tak naprawdę zmodyfikowaną dietą śródziemnomorską, w której zwiększono zawartość chudego mięsa i nabiału, aby bardziej dopasować ją do gustów amerykanów 🙂

  Pozdrawiam serdecznie:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.